Historie Benešov nad Pl.

Historie

 

Adresa: Českolipská 282, 407 22 Benešov nad Ploučnicí
Rozloha areálu: 36 693 m2
Stávající využití: výroba, skladování, kancelářské prostory, obchody

Doprovodný obrázek

Tento areál se nachází v průmyslové okrajové části ve městě Benešov nad Ploučnici, na katastralním uzemí Benešov nad Ploučnicí, v okrese Děčín v Ústeckém kraji v těsné blízkosti průjezdové komunikace ulice Českolipská. Areál se skladá ze souboru provozních budov, vedlejšich staveb a nachazí se na několika stavebnich parcelách. Areál je oplocen a tvoří jeden funkční celek. Příjezd je po mistni zpevněné komunikaci z ulice Českolipská.

Doprovodný obrázek

Letecký pohled na areál

Doprovodný obrázek

Katastrální výměr

První objekty tohoto areálu byly postaveny již v roce 1920. V dalších letech se postupně vybudovaly různé stavby: výrobní haly, sklady, garáže, či správní budova. Výstavba pokračovala až do r. 1996. 

Závodem prošlo mnoho druhů výroby, nejznámějším podnikem však byl Benar, a. s. - tradiční český textilní výrobce. Historie Benaru v Benešově nad Ploučnicí má počátek v roce 1827, kdy textilku zakládá F.K.Mattausch. Firma Benar, a.s. byla založena v roce 1994 a navazuje na historickou tradici výroby textilu v Benešově nad Ploučnicí. Textil se tady vyráběl i po dobu 2. světové války. V roce 1956 byl založen národní podnik a v 80. letech se stal státním podnikem. Podnik byl zaměřený na masovou výrobu o objemech 12 milionů km tkanin ročně v jednoduchých druzích plátna a krepů.

Doprovodný obrázek Doprovodný obrázek

K dnešnímu dni je objekt připojen na rozvod elektřiny (přípojka 10 000V), veřejná přípojka vody, přípojka plynovodu.

Fotografie některých částí areálu:

Doprovodný obrázek Doprovodný obrázek