Čištění komínů? Nechte to na kominíka

Když se při pohledu na kominíka chytnete za knoflík, budete prý mít štěstí. Pokud máte komín, měli byste se s ním setkat minimálně jednou do roka. Ukládá vám to totiž zákon.

Nové nařízení vlády z 1. ledna 2011 hovoří jasně: „Každá fyzická osoba je povinna si počínat tak, aby nedocházelo ke vzniku požáru, zejména při používání tepelných, elektrických, plynových a jiných spotřebičů a komínů, při skladování a používání hořlavých nebo požárně nebezpečných látek, manipulaci s nimi nebo s otevřeným ohněm či jiným zdrojem zapálení.“

Čištění komínu tedy čeká minimálně jednou do roka každého, který nějaký komín na domě má. A ve většině případů je lepší nechat práci na specialistovi – kominík vám nejen přinese štěstí, ale ušetří i peníze a spoustu stresu a starostí.

A co přesně platí od ledna 2011? Komín musí ze zákona minimálně jednou do roka projít technickou kontrolou. Třikrát za rok se pak musí alespoň vyčistit.

Kdy je čas na revizi?

Nejlepší je nechat komín zkontrolovat na konci topné sezony – tedy na jaře. Předejdete tak zbytečným starostem na podzim, kdy spousta lidí při prvním zatopení zjistí, že je s komínem něco v nepořádku.

A neplatí to jen pro nerezové komíny, ale i pro všechny ostatní komínové systémy – výjimka neexistuje.

Jak vypadá samotné čištění?

„Čištění komínů je mechanické zprůchodnění komínového průduchu, odstranění vrstvy sazí a kondenzátů tak, aby bylo dosaženo původní světlosti průduchu.“ – Tak praví odborná literatura. Laicky řečeno – komín se musí zbavit všech usazenin, aby opět dobře táhl.

Pokud máte na domě jeden komín, pak si připravte zhruba 500 korun. Samozřejmě ale záleží na té které firmě. Cena pak roste v okamžiku, kdy jsou kouřovody zabudované do podhledů, nebo chybí přístup pro kontrolu. Kominík pak musí použít kameru nebo endoskop – a to samozřejmě zvyšuje cenu celého úkonu.

Připravte se i na to, že si kominík zaúčtuje dopravu. Proto je výhodnější, pokud máte sousedy, nebo chatu v chatové oblasti, domluvit se ve více lidech a objednat kominíka společně. Ten u vás stráví zhruba hodinu a čtvrt – prohlídkou a pak samotným čištěním.

Čistit můžete i sami, ale…

Pokud k topení využíváte pevná paliva, můžete si komín vyčistit i sami. Musíte tak ale učinit třikrát do roka a i tak potřebujete předpisovou zprávu o kontrole. U komínů u topení na plynná paliva může komín čistit jen kominík. Správně vyčištěný komín by pak měl dobře táhnout a zaručovat teplo i v třeskutých mrazech.

Práci vám, nebo kominíkovi mohou alespoň částečně ulehčit komínové hlavice. Ty slouží jako ochrana před znečištěním a napadáním smetí. V neposlední řadě pak komín chrání i před nepříznivými povětrnostními podmínkami. Navíc i dobře vypadá.

Mimochodem – velkou pozornost si zasluhují i komínové vložky. Jejich výběr byste měli přenechat odborníkům – každý typ spotřebiče, i typ paliva totiž vyžaduje jiný druh. Správně vybraná komínová vložka by pak měla odpovídat úrovni a náročnosti spotřebiče a zaručit vám teplo a maximální tepelný výkon.

http://www.bydlimekvalitne.cz/cisteni-kominu-nechte-to-na-odbornika