Důvody proč je život v pronájmu lepší než život ve vlastním bytě.

V posledních letech se nám realitní odborníci, developeři a nakonec i naše nejbližší okolí snažilo častokrát vnutit myšlenku, že vlastnictví nemovitosti nebo bytu je to nejvýhodnější co můžeme udělat pro položení pevných základů v našem životě. A pronájem bytu, že je pouze pro ty kdo si vlastní nemovitost nemohou dovolit. Tedy nižší sociální vrstvy. Je tomu skutečně tak? A je tomu tak i nyní v době stagnace či klesajícího trhunemovitostí? Nabízíme vám jiný pohled, který se dívá svět z perspektivy nájemce bytů.
Jaké největší výhody tedy život v pronajatém bytě přináší?
 
  1. Pronájem bytu je levnější. Hlavně v období kratším než 5 let je pronájem výrazně levnější. V prvních letech splácení hypotéky platíte pouze úroky z úvěru a teprve po cca 5 letech začínáte splácet i samotný úvěr. K tomu připočtěte pojištění nemovitosti, daň z nemovitosti, příspěvky do fondu oprav
  2. Velká nabídka bytů a nemovitostí k pronájmu za nízkou cenu. Velká expanze výstavby nových bytů, renovace starších bytů a konstatní růst cen nemovitostí v posledních deseti letech a celkový realitní boom vedl k tomu, že je nyní na trhu velké množství volných bytů, které leží ladem a byly koupeny za účelem investice s následným pronájmem. Na druhé straně stojí celkově nižší poptávka, protože většina lidí si své bydlení řešila koupí vlastní nemovitosti, silné ročníky rovněž a na trhu pronájmů tak zůstala výrazná menšina obyvatel. Navíc pravděpodobně i chudší. Kdo chce pronajmout musí pronajímat bytskupině s nižšími příjmy a navíc ve zdejší populaci v menšině. K tomu ještě přispívá regulacenájemného ze strany státu. Výsledek nizké ceny.
  3. Jednoduché na plánování výdajů. Po prvotním větším výdaji na kauci a provizi, platíte pouze měsíčně stále stejnou částku. Nemusíte přemýšlet nad pohyby v úrokových sazbách, či se strachy třást se při konci fixace hypotéky.
  4. Flexibilita. V dnešní době nejistoty se ekonomická situace může v jednotlivých regionech vyvíjet velmi rozdílně. Představte si, že ztratíte práci a ceny bytů a nemovitostí klesnou. Nebudete se moci přestěhovat, protože váš byt nikdo chtít nebude. Zejméná v první polovině života je budování pracovní kariéry velmi důležité z hlediska životní perspektivy. A navíc v této době člověk hledá co by mu nejvíce vyhovovalo. Vlastní byt pak bude na obtíž.. A řídit pronájem bytu z jiného města..?! Ideál, který má k realitě daleko.
  5. Výběr bytu podle vašich momentálních potřeb. Můžete se libovolně stěhovat a vybírat velikost bytu a lokalitu podle momentálních potřeb.. Blízkost práce, školy, dětských radovánek, centrum nočního života apod.
  6. Seznámíte se s prostředím v různých lokalitách. Můžete libovolně měnit lokality pro pronájem bytu a vybírat si tu, kde si třeba později, až se budete chtít usadit koupíte vlastní byt. Pokud budete chtít.
  7. Pronájem bytu je méně rizikový než vlastnictví bytu. Peníze, které vám zbydou po zaplacení nájmu, můžete výhodněji investovat do investic s vyšším výnosem než nemovitosti. Na dnešním trhu je lepší investovat např. do stavebního spoření, podílových fondů, akcií s dividendovým výnosem.. Každý odborník vám řekne, že vyděláte více než pořizováním nemovitosti.
  8. Pestrý výběr. Každý nájemce bytu si může skutečně vybírat a najít velmi dobrý byt relativně rychle, v dobré lokalitě. Nebo levný, přesně podle kapsy a preferencí.
  9. Pohodové bydlení. Nefunkční topení, rozbitý kotel? Nemusíte se starat. Jednoduše zvednete telefon a zavoláte majiteli.
  10. Chcete trávit čas vyděláváním peněz na splátky hypotéky a starostí o byt a nebo jít raději za svými koníčky..?? Tedy pokud vlastnictví nemovitosti není vaším koníčkem. Starosti s prosakující střechou u novostaveb či hádky se sousedy o způsobu péče o bytový dům. Někdo jde raději za kamarády či jede na dovolenou k moři.